Home JOCURI DE CUVINTE Alte cronici
 

Cronica 1985 partea I

ISTORIA JOCULUI SCRABBLE

ÎN ROMÂNIA

 

Cronică de Ninel ALDEA

 

 

CRONICA 1985

 

Partea a II-a

 

 

 

7 – 14 iulie 1985

 

 

Cercul de Scrabble BUCUREŞTI organizează la Complexul Studenţesc Tei o Minitabără de Scrabble, ca o replică la Festivalul de la Covasna organizat cu două luni în urmă de jucătorii din Sfântu Gheorghe.

            Cei aproape 100 de jucători fac o bună propagandă jocului de scrabble, cu deosebire prin Turneul de partide libere, care se desfăşoară pe terasa hotelului. Datorită numărului şi valorii jucătorilor, partidele de Scrabble duplicat şi anticipaţie sunt cele mai disputate dintre toate partidele disputate până acum în sală.

           

 

 

PRO SCRABBLE

 

de Nicolae OPRIŞIU

 

            Toţi scrabbliştii care sunt şi vor fi – tot mai mulţi – trebuie să ştie că dacă se bucură de acest minunat joc de creativitate de limbă română şi de matematică, este şi pentru că în anul 1985, în luna iulie, aproape o sută de iubitori ai jocului s-au reunit sub acelaşi acoperiş, în aceeaşi sală de joc, în TABĂRA DE SCRABBLE BUCUREŞTI-TEI 1985. A fost una dintre primele reuniuni de amploare a scrabbliştilor din ţară, şi pentru faptul că a fost, trebuie să ne exprimăm recunoştinţa noastră, a tuturor beneficiarilor ei, pentru posibilităţile de dezvoltare spirituală a naţiei, faţă de cei care şi-au asumat răspunderea de a conduce prin scris şi acţiune organizatorică activitatea de răspândire şi dezvoltare a jocului de scrabble. Iată de ce consider că-mi fac datoria pomenind înainte de toate de inimoşii organizatori şi de amabilele noastre gazde, în frunte cu Ninel ALDEA, Mihai DUDEA, Ioan BĂNCESCU, Gabriel ENE, Matei GALL şi Carmen PETRESCU, care au învestit multă pasiune pentru ca timp de o săptămână TABĂRA să trăiască, să poată da roade.

 

            Apoi, fiecare participant a avut aportul său în reuşita întrunirii dar poate mai mult chiar decât a enumera scrabbliştii de frunte care au răspuns prezent, contribuind la calitatea întrecerilor, îmi vine să amintesc de noile echipe care vin să ne întregească sentimentul că nu sîntem singuri, că sîntem pe drumul cel bun: TÂRNĂVENI, CONSTANŢA, DEVA, TULCEA, REŞIŢA… Toţi oameni tineri, inteligenţi, culţi, gata să facă sacrificii pentru ca scrabble să devină o plăcere utilă pentru tot mai mulţi.

 

            Dar care dintre noi putea să nu observe că în sala de concurs – mai plină şi mai bine organizată ca oricând – erau şi “prichindei” care-şi aranjaseră literele întinzându-se pentru a cuprinde masa şi-şi scriau cu toată seriozitatea buletinele de concurs. Ei, bine, şi numai această singură imagine şi ar fi fost suficientă să răsplătească efortul de organizare şi pe acela de a fi venit de la sute de kilometri din ţară!

 

            Să nu uităm cadrul general în care s-a desfăşurat acţiunea – Baza sportivă şi de agrement TEI – care cu capacitatea ei de a cuprinde 20.000 de persoane, cu cele mai diverse oferte de recreere şi foarte bine întreţinută se pare că este cea mai mare pe continent. Zilele însorite şi nopţile călduţe de vară (credem şi acestea “aranjate” de organizatori) petrecute în parcul Tei într-o săptămână de scrabble rămân o amintire dragă – independent de punctaje, clasamente, scheme de scrabble anticipaţie, tabele de clasificare la scrabble liber…

 

            Vorbind de marile reuşite ale acestei tabere trebuie să spunem că ea a însemnat cele mai populate concursuri republicane (cca 80 de concurenţi de elită, la care se adaugă arbitrii), a produs primul clasament separat pentru copii şi a prilejuit un vast schimb de experienţă între nucleele de scrabble din toată ţara. Aşa de exemplu, unii dintre noi ne-am contaminat de ideea fişelor-URSULEANU, alţii de ideea de scrabble pe grila spaţială-POPA, şi mai mulţi au “devorat” jurnalul taberei de scrabble Covasna 85-COVACIU, OPRIŞIU.

 

            La capitolul rezultate propriu-zise se cuvine să remarcăm echipa din Sfântu Gheorghe (Nicolae OPRIŞIU, Mihai COVACIU şi Alexandru GASPAR), rezultatul foarte bun obţinut în clasamentul cumulat de către Ilie SOCOLOV şi unele rezultate bune şi foarte bune reuşite de Grigore Radu SCURTU, Alexandru PETRESCU, Nicolae MALCEOLU, Claudia MIHAI, Leontin Dimitru MOŢ, Viorel NAGHI, Vasile UDILĂ, Ştefania IORDACHE şi alţii. Pe scurt, Sfântu Gheorghe a confirmat, de la Bucureşti se aştepta mai mult, Sibiul şi aradul se manţin la înălţime (cu unele modificări de ierarhie în echipe!) iar Galaţi, Deva, Constanţa, Târnăveni… şi-au început asaltul către primele locuri.

 

Să ne dorim o viitoare ediţie a TABEREI din TEI mai bogată şi cu FORME FLEXIONARE!

 

            August 1985

 

 

 

Clasamentele probelor din TOP - 85

 

DUPLICAT

1.

Alexandru PETRESCU

1049

2.

Ilie SOCOLOV

1019

3.

Nicolae OPRIŞIU

1008

ANTICIPAŢIE

1.

Nicolae OPRIŞIU

1640

2.

Mihai COVACIU

1602

3.

Leontin Dimitru MOŢ

1587

COMPUNERE

1.

Grigore Radu SCURTU

1772

2.

Ilie SOCOLOV

1751

3.

Mihai COVACIU

1682

LIBERE

1- 4

 

Nicolae OPRIŞIU

 

Nicolae MALCEOLU

 

Ilie SOCOLOV

 

Mihai DUDEA sau Ninel ALDEA

 

 

Nicolae OPRIŞIU

Ilie SOCOLOV

Mihai COVACIU

Alexandru PETRESCU

Grigore Radu SCURTU

Leontin Dimitru MOŢ

Claudia MIHAI

Ştefania IORDACHE

Nina STERPU

 

TABĂRA DE SCRABBLE BUCUREŞTI-TEI 1985

Clasament general TOP - 85

 

Loc

Concurent

Duplicat

(+0,66 p)

Anticip.

(+0,57 p)

Comp.

(+0,16 p)

Libere

(+0,9 p)

Total

 

 

 

1.

Nicolae OPRIŞIU

71

118

19

66

266,29

2.

Ilie SOCOLOV

91

15

38

66

212,29

3.

Mihai COVACIU

6

92

29

26

155,29

4.

Alexandru PETRESCU

117

12

4

-

134,39

5.

Grigore Radu SCURTU

6

44

53

6

111,29

6.

Leontin Dimitru MOŢ

7

72

4

6

91,29

7.

Nicolae MALCEOLU

19

-

-

66

86,56

8.

Claudia MIHAI

6

35

4

26

82,29

9.

Ştefania IORDACHE

6

57

10

6

81,29

10.

Nina STERPU

56

11

-

6

75,13

11.

Viorel NAGHI

21

22

4

16

65,29

12.

Alexandru GAŞPAR

43

7

5

6

63,29

13.

Vasile UDILĂ

6

13,5

9

26

56,79

14.

Petrică AIDIMIREANU

12

20

4

16

54,29

15.

Tinel ALDEA

24

13,5

8

6

53,79

16.

Dan GHINESCU

28

7

16

-

52,39

17.

Aurora VOINESCU

34

7

-

6

49,13

18.

Marilena PANAIT

6

29

11

-

47,29

19.

Petru DUMITRIU

8

7

14

16

47,29

20.

Vasile POPA

6

9

23

6

46,29

21.

Iuliu IOVANOV

6

25

4

6

43,29

22.

Ioan BĂNCESCU

17

7

4

6

36,29

23-

-27.

Gabriel ENE

13

10

4

6

35,29

Alexandru MANOLE

6

7

4

16

35,29

Corneliu FAUR

6

7

4

16

35,29

Sorin RĂDOI

6

7

4

16

35,29

Alexandru RĂDULESCU

6

7

4

16

35,29

28.

Gheorghe RADU

6

16

4

6

34,29

29-

-30.

Dan URSULEANU

14

7

4

6

33,29

Gelu CRUCERIU

6

7

12

6

33,29

31.

Tudor CANŢER

-

18

7

6

32,63

32-

-33.

Cristian Mihail IONESCU

10,5

7

4

6

29,79

Aurel COMAN

10,5

7

4

6

29,79

34.

Dan ŞERBAN

9

7

4

6

28,29

35.

Gheorghe PREDA

6

7

6

6

27,29

36.

Tiberiu ZBÎRNEA

6

8

4

6

26,29

37-

-51.

Petre VASILACHE

6

7

4

6

25,29

Dragomir RUSALIN

6

7

4

6

25,29

Francisc KONICIKA

6

7

4

6

25,29

Sergiu BĂRĂSCU

6

7

4

6

25,29

Victor BUDULACHE

6

7

4

6

25,29

Silviu NENCIULESCU

6

7

4

6

25,29

Dan BUTUZA

6

7

4

6

25,29

Ovidiu STANCU

6

7

4

6

25,29

Adrian MARIAN

6

7

4

6

25,29

Vasile BACIU

6

7

4

6

25,29

Titu CHIOSEA

6

7

4

6

25,29

Ştefan PALL

6

7

4

6

25,29

Paul RĂICAN

6

7

4

6

25,29

Alina DRĂGĂNESCU

6

7

4

6

25,29

Claudia DUMITRIU

6

7

4

6

25,29

52-

-55.

Niculae Ermil EFTIMIU

6

7

-

6

21,13

Gheorghe DRAGOŞ

6

7

-

6

21,13

Ştefan FAUR

6

7

-

6

21,13

Gheorghe OPREA

6

7

-

6

21,13

56.

Matei GALL

-

7

4

6

19,63

57-

-62.

Radu CIUCU

6

7

4

-

19,39

Doina BRAD

6

7

4

-

19,39

Laura DRAGOMIR

6

7

4

-

19,39

Costin POPAZU

6

7

4

-

19,39

Dan Valentin BOTEZ

6

7

4

-

19,39

Nicolae CAZANACLI

6

7

4

-

19,39

63-

-66.

Marian STĂNCIUCU

6

7

-

-

14,23

Serghei PETROVICI

6

7

-

-

14,23

Mihăiţă SAVU

6

7

-

-

14,23

Ruxanda VASILIU

6

7

-

-

14,23

67.

Marcel ALBU

6

-

-

6

13,56

68.

George IATAN

-

7

4

-

11,73

69.

Bogdan ALUPEI

6

-

4

-

10,82

70-

-78.

Ştefan COVACIU

6

-

-

-

6,66

Victor OPRIŞIU

6

-

-

-

6,66

Olimpia OPRIŞIU

6

-

-

-

6,66

Andreea CREŢU

6

-

-

-

6,66

Crin POPESCU

6

-

-

-

6,66

Victor FRANC

6

-

-

-

6,66

George TÎRĂ

6

-

-

-

6,66

Traian MUNTEAN

6

-

-

-

6,66

Anca Venera NENCIULESCU

6

-

-

-

6,66

79.

Valentin CRĂCIUNICĂ

-

-

4

-

4,16

 

 

DUPLICAT PRELUDIU

Amical, 7 iulie, TEI – 85

 

Clasament DUPLICAT PRELUDIU

9.

Alexandru MANOLE

720

1.

Nicolae MALCEOLU

882

10.

Matei MOŢIU

718

2.

Aurelian ICHIM

873

11.

Claudia DUMITRIU

695

3.

Niculae Ermil EFTIMIU

848

12.

Alina DRĂGĂNESCU

676

4.

Leontin Dimitru MOŢ

814

13.

Petru DUMITRIU

669

5.

Matei GALL

770

14.

Dan ŞERBAN

641

6.

Ovidiu STANCU

763

15.

Nicolae CAZANACLI

640

7.

George GURAN

756

16.

Dan BUTUZA

623

8.

Corneliu FAUR

747

17.

Costin POPAZU

571

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

1.

AEJMOOR

 

Top:

1034

A

 

 

 

 

 

 

 

S

T

R

U

N

G

A0

 

 

2.

AABORT?

H4

MAJORE

44

B

 

S

C

O

L

I

R

E

 

 

 

 

O

R

 

 

3.

AGIMNOP

8H

RABOTARE0

98

C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

L

A

C

 

4.

ADFINOP

9G

GEMA

47

D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B

 

 

 

C

U

 

5.

DIOPRST

7K

DAFIN

46

E

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U

Z

 

 

A

T

 

6.

ABEFHSU

5G

PARDOSIT

70

F

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H

E

C

 

N

A

 

7.

EEFLSXZ

10D

BUHA

51

G

 

 

 

 

P

 

N

 

G

A

L

E

S

 

N

 

8.

CEEFPSX

11E

ZEL

68

H

 

 

 

M

A

J

O

R

E

 

 

F

I

X

A

 

9.

AIOPSVX

12F

CEFE

43

I

 

 

 

 

R

 

 

A

M

 

 

E

V

 

T

 

10.

CEIPSUV

H12

FIXA

60

J

 

 

 

 

D

 

 

B

A

C

I

 

E

 

I

 

11.

CCINPTU

13G

SIVE

51

K

 

 

 

R

O

 

D

O

 

U

D

 

 

 

 

 

12.

CCILMTU

O1

PUNTI

32

L

 

 

 

A

S

 

A

T

 

L

E

S

 

 

 

 

13.

ACINTTU

10J

CULMI

25

M

 

 

 

P

I

 

F

A

 

M

I

E

D

 

 

 

14.

AAEILPR

15C

CUTANATI

59

N

 

V

U

I

T

 

I

R

 

I

 

P

E

 

 

 

15.

AACELNR

4K

RAPIT

23

O

P

U

N

T

I

 

N

E0

 

 

 

T

 

 

 

 

16.

DEGLLOR

14B

RACAN

24

 

 

17.

DEIILNR

13A

GOL

30

18.

ELNRSTU

11J

IDEI

35

19.

CEILORS

A8

STRUNG

45

   20.

ENPSTUV

B2

SCOLIRE

70

21.

DEENPST

N2

VUIT

42

22.

DEN?

12L

SEPT

24

 

 

13M

DE; 7G: NO şi

14A: A0RACAN

19

 

 

 

Top:

1034

 

 

DUPLICAT PERECHI

Amical, 7 iulie, TEI – 85

 

Clasament DUPLICAT PERECHI

6.

Mihai DUDEA – Costin POPAZU

910

1.

Ruxanda VASILIU - Ovidiu STANCU

967

7.

Gheorghe OPREA – Aurelia ICHIM

883

2.

Claudia MIHAI – Viorel NAGHI

964

8.

Gabriel ENE – Sergiu BĂRĂSCU

695

3.

Claudia DUMITRIU – Tiberiu ZBÎRNEA

944

9.

Ştefan PALL - Francisc KONICIKA

676

4.

Alina DRĂGĂNESCU - Niculae E. EFTIMIU

941

10.

Ştefania IORDACHE - Petru DUMITRIU

669

5.

Alexandru MANOLE - Corneliu FAUR

915

11.

Nina STERPU – Iuliu IOVANOV

641

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top:

1019

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

1.

ACDIORT

 

 

 

A

 

C

R

O

S

E

T

A

 

 

 

M

U

 

 

 

2.

ACILLTZ

H3

CORDITA

68

B

 

 

 

 

U

 

 

 

 

 

 

E0

 

 

 

 

3.

CLT+EONN

I6

AZIL

53

C

 

 

V

A

M

A

L

A

 

 

 

N

 

 

 

 

4.

CELNN+GO

G6

OT

20

D

 

L

A

M

B

R

I

U

 

 

 

T

 

 

 

 

5.

NO+DINSS

G9

GLENC

43

E

 

 

D

 

R

 

 

 

 

 

 

I0

 

 

 

 

6.

NS+CIIRR

J8

SINOD

23

F

 

 

 

S

E

 

 

 

 

 

 

U

 

 

 

 

7.

ACEJPSU

4F

SCORNIRI

66

G

 

 

 

C

 

O

T

 

G

L

E

N

C

 

 

 

8.

SU+AEIPT

M3

PICAJE

52

H

P

 

C

O

R

D

I

T

A

 

 

I

 

 

 

 

9.

DEORTUU

L8

PASUITE

75

I

R

 

 

R

 

A

Z

I

L

 

 

 

 

 

 

 

10.

RUU+BEMR

M11

DOTE

21

J

E

V

 

N

 

 

 

S

I

N

O

D

 

 

 

 

11.

RU+AILMO

5B

UMBRE

34

K

S

U

F

I

X

E

 

 

T

 

 

 

 

 

 

 

12.

O+ACERST

D2

LAMBRIU

38

L

P

I

 

R

 

 

 

P

A

S

U

I

T

E

 

 

13.

AAAFLNV

A2

CROSETA

91

M

A

 

P

I

C

A

J

E

 

 

D

O

T

E

 

 

14.

AF+EISPU

C3

VAMALA

64

N

N

 

 

 

 

 

 

 

 

F

I

N

 

 

 

 

15.

EPSU+EFX

N10

FIN

33

O

 

 

 

 

 

G

H

E

B

A

 

 

 

 

 

 

16.

EP+AENPR

K1

SUFIXE

44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.

E+ABGHIM

1H

PRESPAN

33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.

IM+TUV??

O6

GHEBA

99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.

MTU??+IN

2J

VUI

54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DTU

12A

ME0NTI0UNI

78

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2C

VAD; A12: MU;

9G: GALITA

Top:

30

 

1019

 

 

TURNEUL DE PARTIDE LIBERE, TOP - 85

 

Clasament LIBERE

17-

-32

Grigore Radu SCURTU

33-

-58

Leontin Dimitru MOŢ

Gelu CRUCERIU

Sergiu BĂRĂSCU

1-4

Nicolae OPRIŞIU

Ovidiu STANCU

Ştefania IORDACHE

Nicolae MALCEOLU

Ghoerghe OPREA

Titu CHIOSEA

Ilie SOCOLOV

Dan ŞERBAN

Petre VASILACHE

Mihai DUDEA sau Ninel ALDEA

Ioan BĂNCESCU

Alina DRĂGĂNESCU

5-8

Ninel ALDEA sau Mihai DUDEA

Paul RĂICAN

Francisc KONICIKA

Claudia MIHAI

Vasile BACIU

Matei GALL

Mihai COVACIU

Dan URSULEANU

Victor BUDULACHE

Vasile UDILĂ

Iuliu IOVANOV

Adrian MARIAN

9-

-16

Petrică AIDIMIREANU

Nina STERPU

Vasile POPA

Corneliu FAUR

Marcel ALBU

Aurel COMAN

Sorin RĂDOI

Ermil Niculae EFTIMIU

Costin POPAZU

Cristian Mihail IONESCU

Silviu NENCIULESCU

Gabriel ENE

Alexandru RĂDULESCU

33-

-58

Dragomir RUSALIN

Gheorghe DRAGOŞ

Viorel NAGHI

Gheorghe RADU

Tiberiu ZBÎRNEA

Petru DUMITRIU

Tudor CANŢER

Daniel RUSE

Alexandru MANOLE

Adrian MOSCOVICI

Aurora VOINESCU

17-

-32

Ştefan FAUR

Alexandru GAŞPAR

Claudia DUMITRIU

Tinel ALDEA

Dan BUTUZA

Traian MUNTEAN

 

            urneul de Partide libere se desfăşoară în perioada 8 – 13 iulie, după un sistem original, practic fără intervenţia arbitrului.

            Jucătorii au fost împărţiţi prin tragere la sorţi în 16 grupe de câte 4 şi au jucat fiecare cu fiecare în cadrul grupei. Ultimii 2 din fiecare grupă au fost eliminaţi din turneu, iar primii 2 au promovat în turul următor, fiind repartizaţi în alte grupe de câte 4 ş.a.m.d. Repartizarea jucătorilor calificaţi într-un tur superior s-a făcut pe baza unui imens tablou. Jucătorii îşi completau singuri rezultatele, calculau clasamentul grupei şi se înscriau pentru turul următor conform indicaţiilor de pe tablou.

            Din cauza numărului mare de partide, turneul a fost întrerupt în faza în care mai erau în concurs 3 jucători calificaţi pentru grupa finală - Nicolae OPRIŞIU, Nicolae MALCEOLU, Ilie SOCOLOV - şi un meci restant între Mihai DUDEA şi Ninel ALDEA.

 

 

“MARELE DUPLICAT”, TOP – 85

9 iulie

 

Clasament DUPLICAT

11.

Ioan BĂNCESCU

932

1.

Alexandru PETRESCU

1049

12.

Claudia MIHAI

925

2.

Ilie SOCOLOV

1019

13.

Dan URSULEANU

904

3.

Nicolae OPRIŞIU

1008

14.

Gabriel ENE

891

4.

Nina STERPU

990

15.

Petrică AIDIMIREANU

890

5.

Alexandru GAŞPAR

957

16-

Cristian Mihail IONESCU

881

6.

Aurora VOINESCU

951

-17

Aurel COMAN

881

7.

Dan GHINESCU

947

18.

Dan Şerban

880

8.

Tinel ALDEA

943

19.

Petru DUMITRIU

878

9.

Viorel NAGHI

940

20.

Leontin Dimitru MOŢ

856

10.

Nicolae MALCEOLU

934

Vasile UDILĂ

853

 

 

 Partida de SCRABBLE DUPLICAT

(câştigător Alexandru PETRESCU, cu 1049 p):

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

1.

EIIIPRT

 

Top:

1157

 

A

Z

O

O

 

 

O

P

U

N

E

 

O

M

 

A

 

2.

EFIPSTV

H4

PIERITI

70

1

B

 

 

D

A

M

F

 

 

 

L

U

M

E

S

C

 

3.

ACDIPTU

5D

FESTIV

40

 

C

 

G

A

J

 

 

 

 

 

 

 

 

D

 

H

 

4.

?

J2

DUPACIT

86

2

D

 

 

 

U

F

 

 

R

A

S

U

C

I

R

E

 

5.

?

4C

JUNA

48

 

E

 

 

 

N

E

 

 

 

 

 

 

 

C

 

N

 

6.

ACEGNPU

B3

DAMF

45

 

F

 

 

 

A

S

 

I0

N

T

R

E0

B

A

T

A

 

7.

CENOPSU

C2

GAJ

46

 

G

 

 

 

 

T

 

 

 

 

 

 

 

L

 

 

 

8.

CDEOOSZ

A6

OPUNE

27

 

H

 

 

 

P

I

E

R

I

T

I

 

P

I

A

N

 

9.

ACDELLS

A1

ZOO

40

 

I

 

 

 

 

V

 

 

 

 

 

 

 

 

L

 

 

10.

CELMOSU

K3

DALE

62

 

J